دانستنی های طب سنتی

 

"شرح مختصر زندگی نامه ابن سینا"

دانش پزشکی امروز در طول سالیان متمادی رشد و گسترش یافته است. بدون شک کشور ما ایران در گسترش دانش پزشکی سهم عظیم و مؤثری را ایفا کرده است. در این میان نقش ابن سینا به عنوان یکی از کم نظیرترین دانشمندان جهان بر هیچکس پوشیده نیست. تلاشها و آثار پرارزش این حکیم و فیلسوف ایرانی گام بسیار بزرگی در جهت پیشرفت علم طب به صورت کنونی داشته است که حتی با گذشت بیش از هزار سال همچنان بسیاری از نظریات او در زمینه شناخت و درمان بیماریها مورد استفاده پزشکان جهانی است. به بهانه یکم شهریور سالروز ولادت ابن سینا و روز پزشک به بررسی مختصری از زندگینامه این دانشمند بزرگ ایرانی میپردازیم.

در اول شهریور سال 359 هجری شمسی مطابق با بیست و سوم آگوست سال 980 میلادی، و سوم صفر سال 370 هجری قمری کودکی به نام حسین در ده افشنه در نزدیکی شهر بخارا (در شمال شرقی ایران) متولد شد که بعدها شیخالرئیس، حجةالشرق و شرفالملک نامیده شد. پدر وی عبدالله فرزند سینا از کارگزاران دولت سامانی و از مردمان بلخ بود و مادرش ستاره از اهالی ده افشنه بود.

حسین در بخارا شروع به تحصیل علم نمود و در ده سالگی حافظ قرآن شد. عبدالله او را برای فراگیری حساب و هندسه، جبر و مقابله، و فقه نزد اساتید زمان گذاشت. مدتی بعد فلسفه را نزد ابوعبداله ناتلی شروع کرد و در تحصیل علم چنان باعث شگفتی او شد که استادش او را از پرداختن به هر شغلی غیر از آموختن علم برحذر داشت. حسین در سن 16 سالگی به آموختن طب مشغول شد و در زمان اندکی در این علم استاد شد، به طوریکه شاگردان و طبیبان بسیاری برای آموختن علم طب در محضر وی حاضر شدند. بوعلی در ابندای جوانی به تمام علوم زمان خود چیره شد و در سن 21 سالگی به تالیف کتب روی آورده و اولین کتاب خود را به نام العروضیه به درخواست ابوالخیر عروضی نگاشت. ابن سینا در طول عمر خود بارها به طبابت و درمان زمامداران عصر خود پرداخت و در امر پژوهش و آموزش علوم تلاشی خستگیناپذیر داشت. از ابن سینا تألیفاتی متعددی به جا مانده است که به دو زبان فارسی و عربی است. ازجمله تألیفات او 43 کتاب در طب، 23 کتاب در روانشناسی، 26 کتاب در فیزیک، 31 کتاب در الهیات، 15 کتاب در ریاضیات، 22 کتاب در منطق، 5 کتاب در تفسیر قرآن است. مشهورترین اثر پزشکی ابن سینا کتاب قانون در طب (القانون فی الطب) است که در 5 جلد و به زبان عربی نگاشته شده است. این کتاب تا قرن هفدهم در سراسر اروپا معتبرترین کتاب طبی بوده و در دانشگاهها تدریس میشده است. کتاب قانون از نخستین کتابهایی است که پس از اختراع صنعت چاپ در اروپا انتشار یافت. پرفسور ادوارد براون در مورد کتاب قانون اینگونه میگوید: "قانون بر اثر آنکه به شکل دائرةالمعارف است و به واسطه نظم و ترتیب منطقی و طرز بحث مجتهدانهاش اهمیت یافته است و کتابهای رازی و علی بن عباس مجوسی را با آنهمه فضیلت عقب زده است".

ابن سینا شاگردان و دانشمندان کارآمدی چون جوزجانی، بهمنیار، ابومنصور طاهر اصفهانی و معصومی را که هر یک از ناموران روزگار هستند، تربیت نمود.

سرانجام این نابغه و دانشمند بزرگ ایرانی در راه همدان دچار عود بیماری قولنج شد و در جمعه اول رمضان سال 428 هجری قمری برابر با 18 ژوئن سال 1037 میلادی در سن 57 سالگی درگذشت و در همدان به خاک سپرده شد.

برای مطالعه بیشتر به اصل مقاله ابن سینا نابغه ایرانی، موسی زرگر و همکاران، طب و تزکیه، دوره 15، شماره 2-1، ص 27-20 مراجعه فرمایید.


 

 

 

   دانلود : spring.pdf           حجم فایل 71 KB
   دانلود : jorjani.pdf           حجم فایل 62 KB
   دانلود : tea.pdf           حجم فایل 125 KB
   دانلود : مقاله تدابیر فصول.pdf           حجم فایل 114 KB