• 1401/03/16 - 12:57
  • 23
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

سخنرانی نماینده ایران در چهارمین فروم جهانی طب سنتی

چهارمین فروم جهانی طب سنتی در تاریخ هفتم و هشتم خردادماه 1401 با همکاری سازمان جهانی بهداشت به صورت آنلاین برگزار شد.

 

 

 
 
 

 

در مراسم افتتاحیه این فروم جهانی، پس از خیرمقدم دکتر «چن»، معاون رئیس فروم جهانی طب سنتی، ابتدا آقای «جاکوب»  معاون مدیر کل سازمان جهانی بهداشت به ایراد سخنرانی پرداخت. سپس «ون مینگ یو» کمیسر مرکز ملی طب‌سنتی چین سخنرانی کرد و در نهایت به عنوان سومین سخنران افتتاحیه، دکتر آرمان زرگران، مشاور امور بین الملل دفتر طب‌ایرانی وزارت بهداشت به ایراد سخنرانی پرداخت. وی در این سخنرانی افتتاحیه در مورد لزوم ایجاد یک شبکه بین طب‌های مختلف و  متخصصین طب‌های سنتی در کشورهای مختلف از طریق تله مدیسین، فضای مجازی و دیگر امکانات موجود سخن گفت. دکتر زرگران با بیان اینکه ایجاد یک شبکه در بین متخصصین طب‌سنتی می‌تواند در استفاده از تجربیات و مدل‌های طبی مختلف و پیاده ‌سازی مدل‌های درمان و امور پژوهشی مورد استفاده قرار گیرد؛ آمادگی ایران را برای پیشگام شدن در شکل دهی به این گونه اقدامات اعلام کرد.

پس از افتتاحیه نیز دکتر آرمان زرگران به عنوان تنها سخنران کلیدی  این فروم  در خصوص «استفاده از طب‌ایرانی و نقش آن در حوزه مدیریت کووید 19» به ایراد سخنرانی پرداخت.

در این سخنرانی مفصل، دکتر زرگران ابتدا در مورد طب‌سنتی ایران  و اهمیت  استراتژیک کشورمان در این حوزه توضیحاتی ارائه داد  و سپس زیرساخت‌ها و بنیادهای علمی موجود در حوزه طب‌های سنتی در ایران بالاخص طب ایرانی، دانشکده‌ها، دانشجویان، رشته‌های علمی، مراکز علمی و تحقیقاتی و اسناد بالادستی و وضعیت موجود در ایران را تشریح کرد.

مشاور بین الملل دفتر طب ایرانی و مکمل در بخش دیگری از سخنان خود به معرفی اقدامات صورت گرفته در حوزه طب ایرانی و کووید 19 در ایران همچون تحقیقات پژوهشی، کارازمایی های بالینی، مقالات چاپ شده، راهنمای بالینی طب ایرانی و کووید ۱۹، مراکز ارائه خدمات طب ایرانی برای بیماران مبتلا به کویید 19 در 64 نقطه کشور و دیگر موارد مرتبط پرداخت.

تشریح برنامه‌های بین المللی در حوزه کرونا، موضوع دیگری بود که دکتر زرگران به آن اشاره کرد. وی در این خصوص به تبادل اطلاعات در قالب ۸ وبینار با چینی‌ها، کنفرانس‌ها و کنگره‌های برگزار شده  و مشارکت این دفتر با سازمان جهانی بهداشت در برنامه‌های مرتبط با کووید ۱۹ و طب‌سنتی اشاره کرد.

مشاور بین الملل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت در آخر با اشاره به توانمندی طب ایرانی و وجود زیرساخت‌های لازم،  آمادگی ایران را برای هرگونه همکاری علمی با کشورهای مختلف و بویژه سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد.

گفتنی است شعار چهارمین فروم جهانی طب‌سنتی  «سلامت انسان نیازمند طب سنتی است»  بود که به صورت آنلاین برگزار شد. در اختتامیه این برنامه دو روزه نیز دکتر «جانک چی» رییس واحد طب‌سنتی، مکمل و تلفیقی سازمان جهانی بهداشت به همراه معاون رئیس فروم جهانی طب سنتی به ایراد سخنرانی پرداختند.

لازم به ذکر است؛ وجود چنین برنامه‌هایی با این ابعاد در سطح بین المللی و با حمایت سازمان جهانی بهداشت نشان از اهمیت موضوع طب‌های سنتی در نظام سلامت در بعد جهانی است و نقش پر رنگ متخصصین ایرانی در این قبیل برنامه ها، بویژه در این فروم نشان از موفقیت و جایگاه ویژه ایران در دیپلماسی علمی در حوزه طب سنتی است که می تواند نقطه قوت موثری برای کشور در بعد بین المللی تلقی شود و بی شک این مهم نیازمند حمایت و تقویت حاکمیت از این فرصت و دستاورد بزرگ ملی است.

  • گروه خبری : اخبار
  • کد خبر : 51631

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید